Ανακεφαλαίωση

Η τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος με την LE MASSAGE είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Δεν θα χρειαστεί να περιμένουμε το αποτέλεσμα αυτού του αγώνα, αφού ήδη έχει γίνει γνωστό ότι η ομάδα μας, η ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟΣ είναι Πρωταθλήτρια για το 2022-2023. Η διαφορά από την δεύτερη AEGEAN, ομάδα που διεκδικούσε κι αυτή το πρωτάθλημα είναι 5 βαθμούς και εφόσον απομένει μόνο ένα παιχνίδι για την ολοκλήρωσή του, δεν μπορεί να καλυφθεί. Επομένως έχουμε το δικαίωμα να πανηγυρίσουμε από τώρα. Για να φτάσουμε όμως σήμερα εκεί, έπρεπε να περάσουμε το εμπόδιο της CITY. Οι παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν είχαν καταλάβει την σοβαρότητα του παιχνιδιού και μπήκαν πολύ προσεκτικά στο ματς. Δεν δώσαμε δικαιώματα αν και για 40 λεπτά, η CITY άντεχε το σφυροκόπημα. Κάπου εκεί ο συνήθης ύποπτος Θ. Πουλάκης έδωσε το προβάδισμα για την ομάδα μας, με ωραία ενέργεια και άψογο πλασέ. Έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η ομάδα μας ήταν ανώτερη και απλοποίησε τον αγώνα. Έγιναν στοχευμένες αλλαγές, έπαιξαν όλοι μας οι παίκτες και φτάσαμε στο ευρύ 0-6. Από εκτέλεση  κόρνερ ήρθε το δεύτερο γκολ με τον Ν.Μουλά να σουτάρει δυνατά μέσα από την περιοχή, αφού απέτυχαν οι αμυντικοί της CITY να διώξουν την μπάλα. Με δύο πολύ όμορφες ασίστ του Σ.Καλπούκη και μια του Θ.Πουλάκη στον Χ.Παρθένη άλλα τρία γκολ προστέθηκαν από το βαρύ πυροβολικό της ομάδας. Το αποτέλεσμα έκλεισε ο ένας από τους τρεις διακριθέντες του παιχνιδιού Σ.Καλπούκης με ωραίο αριστερό  πλασέ στην κίνηση. Οι άλλοι δυο ήταν ο Θ.Πουλάκης και ο Χ.Παρθένης. Η προσπάθεια που κάναμε και την εφετινή χρονιά στέφθηκε με επιτυχία. Όπως και πέρυσι, έτσι και εφέτος ο στόχος επιτεύχθηκε. Είμαστε Πρωταθλητές για το 2022-2023. Τίτλο που παίρνουμε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Η επιτυχία αυτή μιλάει από μόνη της. Για να μπορέσουμε να είμαστε σε αυτή τη θέση όμως, έπρεπε να λύσουμε όποια προβλήματα τύχαιναν. Αν ήταν τραυματισμού, δυστυχώς περιμέναμε την αποθεραπεία των παικτών. Αν ήταν ποινή από κάρτες, έπρεπε να μην παίξουν για όσο είχαν τιμωρηθεί οι παίκτες. Αν ήταν εργασιακό το θέμα…, αυτό ήταν και το πιο σοβαρό πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε όλη τη χρονιά στην ομάδα μας, καθώς οι παίκτες μας είναι εργαζόμενοι και έχουν βάρδιες σε 24ωρη μορφή. Εκεί είναι που ότι ζητούσα ως προπονητής από τον κ. Μερεντίτη, αυτός φρόντιζε πάντα να μου δίνει τις περισσότερες εναλλακτικές προκειμένου κάθε εβδομάδα η ομάδα μας να είναι ανταγωνιστική. Θα ήθελα να τον ευχαριστήσω θερμά για την πολύτιμη βοήθεια που έδωσε σε εμένα αλλά και σε, ολόκληρη την ομάδα καθώς και την Διοίκηση της Αττικής Οδού – Αττικών Διαδρομών, για τις διευκολύνσεις που μας παρείχαν καθόλη τη σαιζόν. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους παίκτες μας για την άψογη συνεργασία που είχαμε αλλά και που θα έχουμε στο μέλλον. Ένα ιδιαίτερο ευχαριστώ στους Σ.Μπασινά, Γ.Κοντόπουλο, Γ.Ντουντούμη, Σ.Κομιώτη, Χ.Λεγάκη και τους δυο τερματοφύλακες Β.Τσουνάκη και Θ.Κωνσταντακόπουλο. Πολύ μεγάλη η ποδοσφαιρική τους αξία, αλλά ακόμα μεγαλύτερο το ήθος τους. Περιμένουμε την φιέστα του πρωταθλήματος για να πανηγυρίσουμε και επίσημα την κατάκτησή του, ωστόσο θα δώσουμε μάχη με την AEGEAN στον ημιτελικό του Κυπέλλου, προκειμένου να πάρουμε το εισιτήριο για τον τελικό του θεσμού. Γενικά εύχομαι να γίνουν δυο όμορφοι ημιτελικοί και οι καλύτερες ομάδες που θα προκύψουν να περάσουν στον τελικό του θεσμού.

Καλή τύχη σε όλες τις ομάδες.

Καλπούκης Δημήτρης ( Προπονητής – ΑΤΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ )

Για μια ακόμη αγωνιστική με 11αδα ανάγκης και μια μόνο αλλαγή. Μείναμε μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 42 λεπτό του πρώτου ημιχρόνου όπου δεχθήκαμε το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η αντίπαλη ομάδα δεν μας άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης οπότε και σημείωσε άλλα 5 γκολ, εκ των οποίων τα 3 μέσα στα πρώτα 10 λεπτά. Πολλά μπράβο στα παιδιά που ήρθαν και έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Συγχαρητήρια στις Αττικές Διαδρομές για την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος της Ε.Σ.Ε.Α.

Κωνσταντίνος Μιχαηλίδης ( Βοηθός Προπονητή – CITY )

Για ακόμα μια αγωνιστική κατεβήκαμε να παίξουμε χωρίς αλλαγές απέναντι στην καλύτερη ομάδα του Πρωταθλήματος. Στο Α ημίχρονο ήμασταν ανταγωνιστικοι, στα πλαίσια του δυνατού και κρατήσαμε τον αντίπαλο μακρυά από την περιοχή μας. Δυστυχώς δεχθήκαμε ένα γκολ στο τέλος του Ημίχρονου το οποίο ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι. Στο Β ημίχρονο δεν είχαμε καν τις αλλαγές για να πάρουμε τις απαραίτητες ανάσες και φυσιολογικά δέχτηκαμε 3 γκολ στα πρώτα 10 λεπτά. Μετά το παιχνίδι ήταν μια τυπική διαδικασία παρόλο που θα μπορούσαμε να πετύχουμε τουλάχιστον το γκολ της τιμής.

Θα ήθελα να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου αλλά και όλης της ομάδας μου στις Αττικής Διαδρομές για τη κατάκτηση του Πρωταθλήματος και να ευχηθώ σε όλους υγεία και καλό καλοκαίρι.

Νικος Χαψάς ( Αθλητής – CITY )

Θα ήθελα να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου αλλά και όλης της ομάδας μου στις Αττικής Διαδρομές για τη κατάκτηση του Πρωταθλήματος και να ευχηθώ σε όλους υγεία και καλό καλοκαίρι .