Ανασκόπηση 8ης Αγωνιστικής Πρωταθλήματος /// Τα ΝΕΑ της Ε.Σ.Ε.Α. (Αγωνιστική Περίοδος 2022-2023)

Στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής πραγματοποιήθηκαν συνολικά ΠΕΝΤΕ παιχνίδια …ΤΡΙΑ Σάββατο, ΕΝΑ Κυριακή & ΕΝΑ Δευτέρα …

Σημειώθηκαν 19 συνολικά τέρματα … Σφυρίχτηκε ΕΝΑ πέναλτι που ήταν άστοχο …

Ας δούμε τα παιχνίδια …

Το Σάββατο έγιναν (3) παιχνίδια …Από (1) σε Ταύρο Β’, Κηφισό & Γαλάτσι … Ξεκινήσαμε χρονικά στο Ταύρο, με το παιχνίδι ” ΝΟΜΟΣ – ΑΤΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ” με τελικό σκορ 0-5 … Θα μπορούσε ΕΎΚΟΛΑ κάποιος να πει πως είδαμε μια ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ των όσων συνέβησαν πριν 15 μέρες στο Μαρούσι & στο ματς ΝΟΜΟΣ – ΑΤΤΙΚΕΣ … Τότε λοιπόν, όπως & τώρα είχαμε … 0-0 στο ημίχρονο & 0-5 ως τελικό σκορ !!! … Παράλληλα την ΙΔΙΑ ώρα στον Κηφισό, έπαιζαν ” LE MASSAGE – ΑΣΤΕΡΑΣ ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ ” με τελικό σκορ 4-2 … Σημαντική νίκη των γηπεδούχων & μάλιστα με ανατροπή – προηγήθηκαν 1-0, το ημίχρονο όμως έληξε 1-2 – και στην επανάληψη με 3 ακόμη τέρματα έφτασαν πανηγυρικά στο 4-2, έχοντας ηγέτη & σε μεγάλη μέρα τον Σταύρο Εφραιμίδη που ξανά θυμήθηκε την εκτελεστική του δυνατότητα πετυχαίνοντας & τα ΤΕΣΣΕΡΑ γκολ της ομάδας του !!! … Ο ΑΣΤΕΡΑΣ στην επανάληψη δεν κατάφερε να διεκδικήσει & να κρατήσει το θετικό αποτέλεσμα που είχε υπέρ του … Οι αγώνες του Σαββάτου ολοκληρώθηκαν στο Γαλάτσι … ” Α.Ο. ΝΙΚΟΛΗΣ ΛΕΣΒΟΥ – ΕΥ ” με τελικό σκορ 0-2 … Δύσκολη & σημαντική η νίκη των φιλοξενούμενων, που αγωνίστηκαν με 11 όλους και όλους παίκτες & είχαν ως MVP τον τερματοφύλακα τους !!! … Άρα γίνεται αντιληπτό πόσο σημαντικό ήταν αυτό το αποτέλεσμα βαθμολογικά και ψυχολογικά … Ο ΝΙΚΟΛΗΣ δεν μπόρεσε & πάλι να σκοράρει & άρα δεν πήρε βαθμό … Είναι μάλιστα ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ και άξιο ΑΝΑΦΟΡΑΣ το στοιχείο που μας λέει ότι, ο ΝΙΚΟΛΗΣ έχει σημειώσει μέχρι τώρα στα ΕΠΤΑ παιχνίδια πρωταθλήματος (5) συνολικά τέρματα & τα (3) εξ’ αυτών τα σημείωσε σε ΒΑΡΟΣ της πρωτοπόρου ομάδας των ΑΤΤΙΚΩΝ ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ !!! … Τη Κυριακή έγινε ΕΝΑ παιχνίδι στο Ελληνικό …” ΒΕΓΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ Δ.Σ.Α.” με τελικό σκορ 3-0 … 2η συνεχόμενη νίκη των γηπεδούχων στο γήπεδο τους & 3η στη σειρά, με αποτέλεσμα να βρίσκονται πλέον μέσα στην ΕΞΑΔΑ … Μάλιστα οι (2) τελευταίες νίκες στην έδρα τους, ΧΩΡΙΣ να δεχτούν γκολ … Ίδια η εικόνα τους με τη προηγουμένη Κυριακή σε ότι αφορά το 1ο ημίχρονο όπου & πάλι προηγήθηκαν με 1-0 … Ο ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ & πάλι προσπάθησε αλλά με τη σειρά του, αφού για 2η συνεχόμενη αγωνιστική ΔΕΝ κατάφερε να σκοράρει, δεν θα μπορούσε να ζητήσει κάτι καλύτερο … Η αγωνιστική ολοκληρώθηκε το βράδυ της Δευτέρας στη Βάρη … ”AEGEAN – NETCOMPANY-INTRASOFT ” με τελικό σκορ 2-1 … Για να μπορέσετε πιθανά να δημιουργήσετε μια εικόνα του τι έγινε στη Βάρη σας αναφέρουμε … Η AEGEAN προηγήθηκε με 1-0 στο ημίχρονο σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι … Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν γύρω στο 65ο λεπτό & έχασαν πέναλτι στο 76ο !!! … Τελικά οι γηπεδούχοι χαμογέλασαν & απέφυγαν ένα ΝΕΟ ”έμφραγμα” απέναντι στο κακό τους δαίμονα, με γκολ νίκης στο 90ο λεπτό !!! … Η NETCOMPANY-INTRASOFT δείχνει σε ΚΑΘΕ αγωνιστική και πόσο ΚΑΛΗ ομάδα είναι, ΑΛΛΑ και πόσο ΑΣΤΑΘΗΣ στις εμφανίσεις της, είτε παίζει εντός, είτε παίζει εκτός …  Αυτά για την 8η αγωνιστική …

… Η  αγωνιστική του κυπέλλου ξεκινά απόψε ( χθες ) …

Στον Α/ΟΜΙΛΟ, θα διεξαχθεί ΕΝΑ παιχνίδι ΣΗΜΕΡΑ ( χθες ) & ΕΝΑ ΑΥΡΙΟ …

Στον Β/ΟΜΙΛΟ, θα διεξαχθούν και τα ΤΡΙΑ ματς ΑΥΡΙΟ … ( Σήμερα ) …

Α / ΟΜΙΛΟΣ

Θυμίζουμε στον Α/ΟΜΙΛΟ συμμετέχουν (5) ομάδες & θα προκριθούν στα ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ οι ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ !!!

ΕΝΑ λοιπόν σήμερα ( χθες ) … NETCOMPANY-INTRASOFT – ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ Δ.Σ.Α.  Επί του πιεστηρίου & το ΤΕΛΙΚΟ αποτέλεσμα !!! 2-1, αφού στη διάρκεια σύνταξης του κειμένου ο αγώνας ολοκληρώθηκε … Σημαντική η νίκη των γηπεδούχων που τη πέτυχαν μάλιστα & με ανατροπή                ( έχαναν 0-1 στο ημίχρονο ) και κρατούν σταθερά τη 2η θέση της βαθμολογίας … Ο ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ παρά την ήττα του, εξακολουθεί να βρίσκεται σε θέσεις πρόκρισης & να λάβουμε υπόψη πως τη τελευταία (5η) αγωνιστική θα πάρει ΤΡΕΙΣ βαθμούς χωρίς αγώνα … Αύριο ( σήμερα ) έχουμε ΕΝΑ ματς … Α.Ο. ΝΙΚΟΛΗΣ ΛΕΣΒΟΥ – AEGEAN  Οι φιλοξενούμενοι θα κυνηγήσουν να κάνουν το ΤΡΙΑ στα ΤΡΙΑ παραμένοντας αήττητοι στη κορυφή … Οι γηπεδούχοι αν και έχουν μόλις 1 βαθμό & αγωνίζονται στο Μαρούσι & όχι στο Γαλάτσι, δεν έχουν ακόμη χάσει τις ελπίδες τους για πλασάρισμα πρόκρισης … Την δε επόμενη 4η αγωνιστική, θα πάρουν ΤΡΕΙΣ βαθμούς άνευ αγώνα … Οπότε γίνεται αντιληπτό, πόσο σημαντικό για του ίδιους είναι το αυριανό ( σημερινό ) παιχνίδι …

Β / ΟΜΙΛΟΣ

Και τα ΤΡΙΑ παιχνίδια ΑΥΡΙΟ ( ΣΗΜΕΡΑ ) … ΟΛΑ κρίσιμα … SUI GENERIS – ΝΟΜΟΣ  Με μηδέν βαθμούς & οι 2 ομάδες σε ΕΝΑ νέο δικηγορικό ντέρμπι – το ματς πρωταθλήματος ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη – που στοχεύουν αμφότερες στη 1η τους νίκη … CITY – ΒΕΓΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ …, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται στη ΚΟΡΥΦΗ μαζί με τις ΑΤΤΙΚΕΣ ΔΡΜΣ έχοντας κάνει το 2 στα 2 απο την αρχή της σεζόν & μάλιστα προέρχονται από ΤΡΕΙΣ συνεχόμενες νίκες σε πρωτάθλημα, εκ των οποίων η ΜΙΑ πριν 20 μέρες πάλι στο Μαρούσι & απέναντι στον αυριανό ( σημερινό ) τους αντίπαλο, τον οποίο είχαν κερδίσει πολύ εύκολα τραβώντας μάλιστα χειρόφρενο για να μη τον διασύρουν με 6-4 … Κέρδιζαν 1-6 στο ημίχρονο … Βαθμολογικά και για τις (2) ομάδες το αποτέλεσμα θα κρίνει πολλά … Τέλος, ένα ακόμη ΜΕΓΑΛΟ παιχνίδι στον Κηφισό. LE MASSAGE – ΑΤΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ … 1η και στο κύπελλο η ομάδα των ΑΤΤΙΚΩΝ ΔΡΜΝ με 2 στα 2 – συνολικά ΜΕΧΡΙ στιγμής σε ΕΝΝΕΑ αγώνες πρωτάθλημα και Κύπελλο έχει το απόλυτο των ΕΝΝΕΑ νικών – απέναντι σε μια πάντα δυνατή, υπολογίσιμη & απο τις ΣΤΑΘΕΡΑ καλύτερες ομάδες της Ε.Σ.Ε.Α., η οποία έχει ΥΨΗΛΕΣ βλέψεις φέτος & στο θεσμό του Κυπέλλου … Πραγματικά & τα ΤΈΣΣΕΡΑ ματς ( αφού το ένα ήδη ολοκληρώθηκε ) παρουσιάζουν μεγάλο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ …  Καλό Σ/Κ σε όλους … >>

————————–

Δηλώσεις Ομάδων // Αγώνες 8ης αγωνιστικής

Δηλώσεις έκαναν – ΑΛΦΑΒΗΤΙΚΑ – οι ΠΑΡΑΚΑΤΩ ομάδες ( 5/10 ) …

• ΑΣΤΕΡΑΣ ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ
  • ΒΕΓΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
  • ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ Δ.Σ.Α.
  • NETCOMPANY-INTRASOFT
  • LE MASSAGE

Βρείτε τις δηλώσεις των παιχτών στις αντίστοιχες σελίδες των αγώνων..

Η ΕΠΟΜΕΝΗ  ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ( ΕΞ’ ΑΝΑΒΟΛΗΣ )

• ΒΕΓΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – NETCOMPANY-INTRASOFT
  • Α.Ο. ΝΙΚΟΛΗΣ ΛΕΣΒΟΥ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ
  • ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ Δ.Σ.Α – ΝΟΜΟΣ   ( Τρίτη 20/12, 21.30, Γήπεδο Ταύρου Β’ )
  • CITY – ΑΤΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ  ( Σύμφωνα με τα ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ δεδομένα, θα διεξαχθεί στο Μαρούσι, την εβδομάδα ΜΕΤΑΞΥ Χριστουγέννων – Πρωτοχρονιάς )
  • LE MASSAGE – SUI GENERIS
  • AEGEAN – ΕΥ  ( Δευτέρα 19/12, 19.30, Εγκαταστασεις Fous de Foot / Βάρη )

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ

Παρακάτω οι ΑΘΛΗΤΕΣ οι οποίοι έχουν ΔΕΧΘΕΙ τρεις ( 3 ) ΚΊΤΡΙΝΕΣ ΚΆΡΤΕΣ & βρίσκονται στο ΟΡΙΟ – δεχόμενοι τη τέταρτη (4η) – να ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ με ποινή ΜΙΑΣ αγωνιστικής … Οι ομάδες έχουν ΔΙΚΑΊΩΜΑ να ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ σε ποιο παιχνίδι { απο τα ΕΠΟΜΕΝΑ (4) που ακολουθούν } θα ΕΚΤΙΣΕΙ τη ποινή ο αθλητής/ές …

ΠΟΙΝΟΛΟΓΙΟ 3ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

• ΑΡΑΠΑΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ( Α.Ο. ΝΙΚΟΛΗΣ ΛΕΣΒΟΥ ) //  3 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΜΕΝΕΙ ΜΙΑ (1)

ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ

• ΑΝΑΒΛΗΘΕΙΣΑ (3η ) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ …  Ήδη ΔΥΟ αγώνες θα πραγματοποιηθούν την ΕΠΟΜΕΝΗ εβδομάδα & αναμένεται να ΟΡΙΣΤΕΙ ακόμη ΕΝΑΣ για τη ΜΕΘΕΠΟΜΕΝΗ … Αναμένονται & εκκρεμούν ΤΡΕΙΣ αγώνες … Κάποιο κκ εκπρόσωποι έχουν ζητήσει – πήραν τα τηλέφωνα αντιπάλων εκπροσώπων – ΩΣΤΕ να υπάρξει ΜΕΤΑΞΥ τους επικοινωνία & συνεννόηση … Αναμένουμε … Υπενθυμίζεται πως ΟΛΟΙ οι αγώνες θα ΠΡΕΠΕΙ να έχουν διεξαχθεί – το αργότερο – ΜΕΧΡΙ τις 11/01/23 …
  • ΑΝΑΒΛΗΘΕΝ ( CITY – SUI GENERIS ) … Η μη διεξαγωγή του συγκεκριμένου αγώνα απασχόλησε το Δ.Σ. της Ε.Σ.Ε.Α.την εβδομάδα που διανύουμε μέσω ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗΣ, με τη συμμετοχή ΟΛΩΝ των μελών του Δ.Σ. … Μετά την εξέταση των στοιχείων – δεδομένων της υπόθεσης & τη σχετική συζήτηση, ακολούθησε ΑΝΟΙΧΤΗ ψηφοφορία για τη ΤΕΛΙΚΗ απόφαση ως προς τη τύχη του αγώνα … Το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας : ΤΡΙΑ όχι ( Εφαρμογή του Εσωτερικού Κανονισμού της Ε.Σ.Ε.Α. ), ΔΥΟ ναι ( εκ νέου ορισμός του αγώνα ), ΕΝΑ λευκό …
  • ΥΠΕΡ της εφαρμογής του Εσωτ. κανονισμού, ψήφισαν ( αλφαβητικά ) οι : Βασίλης Θεοδουλίδης, Γιάννης Περικλάκης, Νίκος Τσίρος … ΥΠΕΡ του εκ νέου ορισμού του αγώνα, ψήφισαν οι : Βασίλης Μερεντίτης & Νίκος Γεωργίου Χολέβας … ΛΕΥΚΟ ψήφισε ο Νίκος Αναστασίου Χολέβας. Ως εκ τούτου, με τελικό αποτέλεσμα ψήφων ( 3 – 2 – 1 ), ο αγώνας αποφασίστηκε να κατακυρωθεί ΥΠΕΡ της ομάδας CITY με σκορ 3-0 αα …
  • SITE …  Πιθανόν να έχετε διαπιστώσει ότι, το SITE αποκτά σιγά σιγά λειτουργικότητα & παρουσιάζει ήδη κάποια στοιχεία αγωνιστικά & μη … ΔΕΝ έχει βέβαια ακόμη ολοκληρωθεί η ΤΕΛΙΚΗ του μορφή & συνεχίζουμε την επεξεργασία … Όπως έχουμε δεσμευτεί στην ΕΠΑΝΕΝΑΡΞΗ στις 14/1/23, θα έχουμε/τε ένα ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΕΥΧΡΗΣΤΟ, ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ σε περιεχόμενο & εικόνα SITE !!! … Η δική σας συμβολή είναι και θα είναι καθοριστική … Είμαστε ανοιχτοί σε τυχόν προτάσεις & νέες ιδέες … Όσοι επιθυμούν να κάνουν σχόλια & παρατηρήσεις, ΑΠΛΑ να μας τις προωθούν στο email της Ε.Σ.Ε.Α. για να τις συζητάμε με τον υπεύθυνο συνεργάτη μας, ο οποίος έχει αναλάβει & επιμεληθεί τη δημιουργία του …
  • ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΟΜΑΔΩΝ … Ενόψει των αναγκών που προκύπτουν από πλευράς SITE, σας ενημερώσαμε για την ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ των ρόστερ … Είτε ομαδικές, είτε σε επίπεδο ενδεκάδων, κλπ … Παρακαλούμε συνεργαστείτε με τους κκ παρατηρητές των ομάδων … Νέος στόχος τίθεται η  ΑΝΑΒΛΗΘΕΙΣΑ 3η αγωνιστική Πρωταθλήματος ( ενδιάμεσα στις γιορτές ) ώστε να έχει ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΊ η φωτογράφηση των 12 ομάδων …
  • ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ … ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ όσες ομάδες ακόμη ΔΕΝ έχουν ΕΞΟΦΛΗΣΕΙ το ” Παράβολο Συμμετοχής ” να το πράξουν ΜΕΧΡΙ  17/12 … ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ / ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ
  • ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΟΜΑΔΩΝ ( SITE ) … ΖΗΤΗΣΑΜΕ σε ξεχωριστή ανακοίνωση για το ΝΕΟ site, να μας βοηθήσετε στέλνοντας μας, σε λίγες γραμμές την ΙΣΤΟΡΙΑ των ομάδων σας … Καταλαβαίνουμε ότι ΠΙΘΑΝΑ το διάστημα που ζητήθηκε ίσως να ήταν ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΟ και ΠΙΕΣΤΙΚΟ για να μπορέσετε να ασχοληθείτε & να ανταποκριθείτε … Αποφασίστηκε λοιπόν να δοθεί μια ΝΕΑ χρονικό ΠΑΡΑΤΑΣΗ και να εκμεταλλευτούμε τη περίοδο της διακοπής λόγω των εορτών … ΑΞΙΖΕΙ το κόπο & πρέπει να βοηθήσουμε ΟΛΟΙ … Μόλις (2) ομάδες μας κοινοποίησαν την ιστορία τους … ΑΤΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ & AEGEAN … ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ πολύ & όλες τις ΥΠΌΛΟΙΠΕΣ ομάδες, ΜΕΧΡΙ την επανεκκίνηση στις 14/01, να μας στείλουν το κείμενό τους για να ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΟΥΜΕ το SITE … Θα περιμείνουμε …
  • ΕΠΑΝΕΝΑΡΞΗ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ … Η αγωνιστική δραστηριότητα θα ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ και πάλι στις 14/01/23, με τη ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ της 9ης αγωνιστικής πρωταθλήματος …