Προημιτελικοί Κυπέλλου // Ανασκόπηση Αγώνων

• AEGEAN – CITY    4-2
  • ΕY – ΒΕΓΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ   2-1
  • ΑΤΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ – ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ Δ.Σ.Α.  3-2
  • LE MASSAGE – NETCOMPANY-INTRASOFΤ  6-1

• AEGEAN – CITY … Είχαμε γράψει … // … Αμφίρροπο ματς, χωρίς ξεκάθαρο φαβορί με την έννοια ότι η ομάδα της CITY παντα δυσκολεύει & βλέπει στα μάτια τον αντίπαλό της με τον οποίο έχει πλούσιο παρελθόν με πολλά ωραία & ισορροπημένα ματς … Βάσει βαθμολογίας φαβορί είναι η AEGEAN .. Όμως σε τέτοια ματς δεν μετράει η βαθμολογία … Το κίνητρο μεγαλο και για τους δυο … Η CITY εξάλλου ως η περσινή φιναλίστ, θέλει να πάει και πάλι όσο ψηλότερα μπορει … Φυσικά τα ΙΔΙΑ ισχύουν και για την AEGEAN που ΚΑΘΕ χρόνο κυνηγά τίτλους και διακρίσεις … Το συγκεκριμένο ματς ΣΙΓΟΥΡΑ είναι το ΠΛΕΟΝ ενδιαφέρον της ημέρας … Στον αγώνα της Α/ΦΑΣΗΣ στο Μαρούσι το αποτέλεσμα ήταν 1-1 … ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ … Μόνο ως το πλέον ενδιαφέρον δεν εξελίχθηκε … Απόλυτα δίκαιη η προκριση της AEGEAN που ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο & παρουσιάστηκε έτοιμη. Η CITY πολύ κατώτερη, ψυχολογικά & σωματικά, δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα … Παρότι βρισκόταν μέσα στο παιχνίδι έχοντας κάνει το 2-1 στο 43ο λεπτο, στην επανάληψη δεν έκανε απολύτως τίποτα … Μείωσε ξανά στο 89ο λεπτό & με τη σέντρα δέχθηκε το 4ο γκολ ! …
  • ΕΥ – ΒΕΓΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ … Είχαμε γράψει … // … Επίσης πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, ίσως αινιγματικο με την έννοια οι πολύ ανεβασμένοι τελευταια γηπεδούχοι φιλοδοξούν παίζοντας – ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ – στην έδρα τους να αφήσουν ΕΚΤΟΣ τους αντιπαλους τους … Με τη σειρά τους οι φιλοξενούμενοι έχουν ένα πολύ δυνατό σύνολο που στηρίζεται σε αρκετούς ποιοτικους παικτες – το ροστερ πάντως ΔΕΝ είναι μεγάλο όπως διαπιστώνεται ΚΑΘΕ αγωνιστικη – έχουν κάνει ΜΕΓΑΛΑ αποτελέσματα με τις ομάδες που διεκδικούν το τίτλο ( η μόνη ομάδα που κέρδισε τις ΑΔ ) αλλά δεν έχουν καταφέρει στο συγκεκριμένο γήπεδο { στις 2 τελευταίες επισκέψεις τους } να πάρουν θετικό αποτέλεσμα & αυτό είναι ένα στοιχείο που μπορεί να παίξει κάποιο ρόλο … Στον αγώνα πάντως της Α/ΦΑΣΗΣ στο ίδιο γήπεδο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν εύκολα με 0-4 … ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ … Μεγάλη πρόκριση των γηπεδούχων – για 2η συνεχόμενη χρονιά στα ημιτελικά του θεσμού !!! – και η ανοδική πορεια των τελευταίων εβδομάδων επιβεβαιώθηκε & επιβραβεύτηκε … Μάλιστα με την ΕΝΑΡΞΗ του 2ου ημιχρόνου βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει σχετικά σύντομα στο 57ο & χτύπησε ξανά κάνοντας την ολική ανατροπή στο 83ο λεπτό … Ο ΒΕΓΑΣ που πιθανά πολλοί να τον θεωρούσαν ως το φαβορί του ζευγαριού, έφυγε & πάλι για 3η συνεχόμενη φορά με σκυφτό κεφάλι από το συγκεκριμένο γήπεδο … Θεωρώ πως θα είχαν διαφορετικές βλέψεις σε ότι αφορά τη συνέχειά τους στο θεσμό …
  • ΑΤΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ – ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ Δ.Σ.Α. … Είχαμε γράψει … // … Ίσως να είναι το ματς που ”βαφτίζει” τους γηπεδούχους ως το απόλυτο φαβορί … Υπάρχει δεδομένα διαφορά μεταξύ των (2) ομάδων, αλλά είπαμε … Στο κύπελλο πάντα ελλοχεύει ο κινδυνος της έκπληξης … Εφόσον προσεγγίσουν με σοβαρότητα το ματς οι γηπεδούχοι θεωρούμε πως δεν θα αντιμετωπίσουν προβλήματα … Ο ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ θα παλέψει σίγουρα με όσα όπλα διαθέτει … Όμως θα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να σκοράρει … Σε αυτο το τομέα δυσκολεύεται αρκετά το τελευταίο καιρό … Προέρχονται δε και από μια οδυνηρή ήττα τη Τεταρτη και αυτό ίσως να έχει επηρεάσει την ομάδα … Στο παιχνίδι της Α/ΦΑΣΗΣ οι ΑΔ κέρδισαν με 9-0 … Ίσως αυτή η ήττα να αποτελεί ενα κινητρο αντίδρασης για τους φιλοξενούμενους … ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ  Μη ξεγελά το σκορ … Άνετη η προκριση των ΑΔ … Τι να σχολιάσεις σε ένα ματς που η αντίπαλη ομάδα παρουσιάστηκε στον αγωνιστικο χωρο με 9 παίκτες !!! … 2-0 απο ημιχρονο, ΕΞΙ αλλαγές στο ημίχρονο, 3-0 στο 58ο & μετά ? … Τα 2 γκολ των – τυπικά – φιλοξενούμενων απλά άλλαξαν το τελικό σκορ … Οι γηπεδούχοι δεν ένιωσαν σε κανένα σημείο του αγώνα απειλή …
  • LE MASSAGE – NETCOMPANY-INTRASOFT … Είχαμε γράψει … // … Το τελευταίο παιχνίδι – όχι χρονικά – θα γίνει στο Μαρούσι … Το συγκεκριμένο γήπεδο είναι σαφώς υπέρ των φιλοξενουμένων οι οποίοι το ξέρουν & σε αυτό πολλές φορές έχουν μπλοκάρει ποιοτικοτερους αντιπάλους παίζοντας με στρατηγική … Σίγουρα πάντως οι πολυ ανεβασμενοι τελευταία τυπικά γηπεδούχοι – που σκοράρουν κατά ριπάς – είναι το φαβορί, αλλά αυτό θα φανεί ΜΟΝΟ εντός του γηπέδου … Στο ματς της Α/ΦΑΣΗΣ που έγινε στον Ταύρο, οι γηπεδούχοι είχαν πάρει άνετα τη νίκη με 1- 4 … ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ … Το σκορ του αγώνα δείχνει και την άνετη επικράτηση της LE MASSAGE η οποία δεν απειλήθηκε & προκρίθηκε δίκαια στην ημιτελική φάση … Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κάνουν την έκπληξη … Με το σκορ στο 2-1 στο ημίχρονο – θεωρητικά – ήταν μέσα στο παιχνίδι, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους, ήταν αποτελεσματικοί με πλουραλισμό στο σκοράρισμα – ΕΞΙ διαφορετικοί παίκτες σκόραραν ! – και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης … Στη NETCMPNY εμεινε η καλή προσπάθεια.

… Σίγουρα θα ακολουθήσουν (2) πού ενδιαφέροντες ημιτελικοί αγώνες, οι οποίοι θα είναι & ΝΟΚ ΑΟΥΤ … Καλό Σ/Κ …  >>